monadi
13 آذر 1401 - 20:01

افزایش افسار گسیخته باغ ویلاهای غیرمجاز دزفول زیر سایه بی‌توجهی مسئولان

رشد فوق العاده سریع باغ ویلا‌ها در این شهرستان دزفول علاوه بر مرگ تدریجی پیشه کشاورزی، شاهد بروز برخی ناهنجاری‌های اجتماعی شده است که تاکنون برخورد و تصمیم جدی از سوی مسوولین مربوطه در این رابطه دیده نشده است و آمار ساخت باغ ویلاها در دزفول با سرعت بالایی در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان، شهرستان دزفول به دلیل بهره‌مندی از اراضی حاصل‌خیز و مرغوب به یک قطب مهم در تولید انواع محصول کشاورزی تبدیل شده است.

در سال‌های اخیر این اراضی گرفتار قارچی خوش رنگ و لعاب اما هرز و سمی بنام باغ ویلا شده‌اند.

با رشد فوق العاده سریع باغ ویلا‌ها در این شهرستان علاوه بر مرگ تدریجی پیشه کشاورزی، شاهد ناهنجاری‌های اجتماعی توسط مستاجران روزانه یا ساعتی این باغات هستیم به‌ گونه‌ای که شهروندان و ساکنان اطراف باغ‌ها گلایه و اعتراضات زیادی نسبت به این موضوع دارند.

خشک شدن چاه‌ها بخاطر پر کردن استخرهای غیرمجاز

کریمی یکی از ساکنان شهر شمس آباد دزفول در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: تراکم باغ‌ در شمش آباد بسیار بالاست و ساخت و ساز در باغات با سرعت زیادی در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه در اکثر باغات چاه‌های غیرمجاز حفر می‌شوند، ادامه داد: با ساخت ساختمان و استخر در باغ‌ها علاوه بر از بین بردن تعداد زیادی نهال و درخت، آب بسیاری از چاه‌های مجاز که برای آبیاری محصولات کشاورزی استفاده می‌شود، بخاطر تامین آب استخرها کم و بعضا خشک شده‌اند.

 

او می‌گوید: مسوولین مرتبا اعلام می‌کنند که ساخت‌وساز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع و تخلف است اما هیچ اقدام ملموس و قابل مشاهده‌ای از سوی آن‌ها برای جلوگیری از این تخلف صورت نمی‌گیرد.

نبود نظارت جدی از سوی مسوولین

عباسی از دیگر شهروندان دزفول در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: شهرستان دزفول دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود است که برخی گردشگران و مستاجران باغات بدون در نظر گرفتن این موضوع هنجارشکنی می‌کنند و موجب بروز فساد اخلاقی می‌شوند.

وی بیان کرد: آگاهی اجاره باغ‌ها در برنامه‌های تبلیغاتی و صفحات اجتماعی بدون هیچ‌گونه نظارتی در حال انتشار است و متاسفانه مالکان تنها میزان اجاره را در نظر می‌گیرند و هیچ شرط اخلاقی و اجتماعی خاصی را برای اجاره اعمال نمی‌کنند.

عباسی می‌گوید: نه تنها مالکان بلکه مسوولان نیز هیچ‌گونه نظارتی بر نحوه اجاره باغ ویلا‌ها ندارند، به تعبیری علاوه بر ساخت، اجاره آن‌ها هم افسار گسیخته شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، قریب به ۱۵ هزار باغ ویلا با مساحت‌های مختلفی بین ۳۰۰ متر تا چند هکتار ساخته شده است که با محاسبه‌ای سرانگشتی و تقریبی، رقمی تاسف بار بابت تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدست می‌آید.

باغ ویلاهای شهرستان با قیمت‌های میلیونی اجاره داده می‌شوند و طعم اجاره بها به دهان باغداران خوش آمده. نبود نظارت و عدم اعمال قانون راه را برای ساخت و ساز در باغات و درآمدی بدون دغدغه هموار می‌کند.

 

صدور مجوز برای یک صدم باغ ویلاها

در آبان ماه سال جاری بود که عباس چراغ چشم رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دزفول اعلام کرد: فقط یک صدم باغ ویلاهای دزفول موفق به کسب مجوز از سازمان جهاد کشاورزی و خانه مسافر از سازمان میراث فرهنگی شده‌اند.

به گفته وی: طی ۱۴ ماه گذشته هیچ‌گونه مجوزی از سوی میراث فرهنگی برای ویلاها صادر یا تمدید نشده است.

تبدیل زمین‌های پربرکت کشاورزی به خانه‌های پارتی

جمعی از دانشجویان خوزستان در خصوص باغ ویلا‌های شهرستان دزفول در بیانیه‌ای نوشتند: «۴ خرداد در تقویم، روز مقاومت دزفول است، روز شهری است که در وجب به وجب خیابان هایش خون شهیدی آن را گلگون کرده، روز شهری است که در هر کوچه و خیابان و محله‌اش مادر و پدر شهیدی زندگی می‌کنند، دزفول همان شهری است که هنوز زخم‌های موشک‌های بی‌رحم دشمن بعث عراق را با خود به دوش می کشد و پر است از حرف‌های نگفته، از جانبازانی که دیگر کسی یادی از آنها نمی‌کند.

از مادران شهیدی که کسی سراغی از آنها نمی‌گیرد و از شهدایی که کم کم اسم و رسماشان فراموش می شود، حال بسی جای تاسف دارد که در این شهر که روزی سنگر دفاع و مقاومت ایران بوده و باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی‌اش قطب کشاورزی و مایه برکت این دیار بوده است، شاهد تغییر کاربری غیرقانونی باغ‌های میوه‌ای باشیم که به خانه‌ای برای فساد و عیاشی شبانه چند دختر و پسر مبدل شده‌اند، ویلاهایی که با قطع درختان و ساخت و ساز غیرقانونی و انشعابات غیر مجاز برق و آب و همچنین حفر بدون جواز چاه‌های آب زیر زمینی که جز منابع بسیار محدود آب شیرین است در زمین‌های زر خیز کشاورزی ساخته شده‌اند و صاحب‌های بعضا غیر بومی بدون مجوز آنها را به صورت شبانه کرایه می‌دهند.

 

به راحتی و بدون پیگیری مراجع قانونی در هر صفحه مجازی مانند دیوار و یا اینستاگرام تبلیغات می‌کنند و آگهی می‌دهند، این ویلاهای لوکس که هیچ سنخیتی با فرهنگ و سنت مردم شریف دزفول ندارند متاسفانه به محلی برای استعمال مواد مخدر، خرید و فروش مشروبات الکلی، پارتی‌های جنسی شبانه و هزارویک فساد دیگر تبدیل شده و روز به روز هم بر تعداد و آوازه آنها افزوده می‌شود.

در این شرایط آیا مسئولین شهرستان دزفول در محضر شهدا و مردم شهید پرور شرمنده و خجالت زده نیستند که در مقابل انظار عمومی چنین فجایعی رخ می دهد و صدای کسی هم بلند نمی شود؟!

زمین‌هایی که باید منبع رزق روزی و برکت این شهر و اشتغال جوانان و صادرات محصولات کشاورزی باشد به خانه‌هایی برای پارتی و عیاشی تبدیل شده است».

عدم نظارت مسوولین صادر کننده مجوز

مهدی آماده دادستان عمومی و انقلاب دزفول در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، بر نظارت بیشتر ادارات متولی از جمله جهاد کشاورزی بر مجوزهای صادره شده، تاکید داشت و اظهار کرد: بدون شک تغییر کاربری اراضی کشاورزی زنگ خطری برای نابودی و از بین رفتن کشاورزی و محصولات باغی در این شهرستان است.

وی افزود: جلوگیری از تغییر کاربری و قلع و قمع بناها بر عهده جهاد کشاورزی است و دادستان نیز در این راستا همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد.

داداستان دزفول بیان کرد: رسیدگی به پرونده‌های جرایم تغییر کاربری نیز به لحاظ میزان مجازات در صلاحیت مستقیم دادگاه‌های کیفری شهرستان است.

 

وی ادامه داد: یکی از مشکلات فعلی، تغییر کاربری زمین با مجوزهای فعالیت تولیدی است چرا که از زمان تحویل مجوز تا شروع به فعالیت تولیدی، نظارت کافی و مستمری از سوی مراجع صادر کننده مجوز انجام نمی‌شود و افراد با این مجوزها، به جای ساخت واحد تولیدی اقدام به ساخت ویلا و استخر می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، اخبار و گزارشات متعددی از سوی خبرگزاری فارس و دیگر خبرگزاری‌ها در این باره تهیه و منتشر شده است اما متاسفانه برخورد و تصمیم جدی از سوی مسوولین مربوطه در این رابطه دیده نشده است و آمار ساخت باغ ویلاها در دزفول با سرعت بسیار بالایی در حال افزایش است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 897106