monadi
14 آذر 1401 - 17:18

مشاور اردوغان درباره سوریه چه می‌اندیشد؟

سخنان مشاور ارشد اردوغان نشان داد که برخلاف مواضع اعلامی مقامات آنکارا، تصمیم گیری آنها برای حمله زمینی به سوریه، بی نیاز از مجوز روسیه و آمریکا نیست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، این روزها در اغلب رسانه ها و محافل سیاسی ترکیه، درباره حمله به سوریه صحبت می شود. این به خودی خود، یک پیروزی سیاسی و اجتماعی موقت برای تیم اردوغان است. چرا که در آخرین روزهای سال میلادی جاری، تورم در ترکیه به قله رسیده و مردم، به جای آن که درباره ناکارآمدی سیاست های اقتصادی دولت و حزب عدالت و توسعه حرف بزنند، کنجکاوند که بفهمند آیا نیروی زمینی ارتش ترکیه وارد مناطق شمال سوریه خواهد شد و بخش های دیگری از خاک همسایه را اشغال می کند یا خیر؟ بنابراین، تردیدی نیست که تبلیغ گسترده درباره تهدیدات نظامی ترکیه برای حمله به سوریه، چندین کارکرد دارد که یکی از مهمترین آنها، تلاش برای تغییر موضوع روز رسانه ها و شبکه های اجتماعی فضای مجازی است.

یکی دیگر از اهداف تیم اردوغان، این است که با ایجاد یک فضای هیجانی، حماسی و ملی گرایانه، نشان دهد که ترکیه برای انجام هرگونه اقدام مداخله جویانه برونمرزی، توانا و آسوده خاطر است و نیازی به تاییدات دیگران ندارد. در این میان، افرادی همچون ابراهیم کالن که از او به عنوان مهمترین و اثرگذارترین مشاور نزدیک به اردوغان یاد می شود، برای توجیه این موضوع، شب و روز در حال تبلیغ هستند.

کشور ترکیه , کشور سوریه ,

ابراهیم کالن که سخنگوی اردوغان و رئیس گروه مشاورین امنیت ملی و سیاست خارجی نهاد ریاست جمهوری ترکیه است. در مصاحبه با بخش انگلیسی الجزیره، به تفصیل درباره سیاست خارجی دولت اردوغان صحبت کرده و به طرح موضوع احتمال حمله زمینی به شمال سوریه پرداخته است.

ترکیه به حمله هوایی اکتفا نمی کند

ابراهیم کالن  با اشاره به حملات هوایی ترکیه به مواضع پ.ک.ک در شمال سوریه و شمال عراق که  پس از حمله تروریستی خیابان استقلال استانبول انجام شده می گوید: «ما صرفاً به بمباران و حمله هوایی بسنده نمی کنیم. این تروریست ها از طریق هوا یا زمین تعقیب خواهند شد. ما شواهد روشنی داریم مبنی بر این که YPG و PYD به عنوان دو نهاد اقماری پ.ک.ک، پشت حمله تروریستی استانبول بودند. البته تحقیقات ما نتیجه روشنی داد و کسانی که به تروریست بمب گذار کمک کرده بودند،  بازداشت شدند. می خواهم به شما بگویم، پ‌.ک‌.ک تاکتیک‌های خود را در سال‌های اخیر تغییر داده است. قبلاً فقط از کردهای سوریه یا دیگران استفاده می کرد، اما حالا از افراد ملیت‌های مختلف استفاده می‌کند. این حمله به وضوح توسط PYD و YPG هماهنگ شده بود».

کشور ترکیه , کشور سوریه ,

نیروهای ائتلاف را نزدیم

یکی از موضوعات مهمی که در رسانه های منطقه مطرح شد، این بود که نیروی هوایی ترکیه، هم در شمال سوریه و هم در شمال عراق، علاوه بر مواضع پ.ک.ک، در چند منطقه دچار خطای محاسباتی و عملیاتی شده و روس ها و آمریکایی ها را نیز هدف گرفته است.

اما کالن این موضوع را تکذیب کرده و  می گوید: «ترکیه در عملیات انجام شده در شمال سوریه عناصر پ.ک.ک را هدف قرار داده و به نیروهای آمریکایی و روسیه حمله نکرده ایم. ما به آنها می گوییم از محل حضور این عناصر دوری کنند. در مناطق شمال سوریه، نهادهای اقماری پ.ک.ک برای محافظت از خود، در یک نقطه از پرچم آمریکا و در نقطه دیگر از پرچم سوریه استفاده می کند. یکی دو بار هم پرچم روسیه را به اهتزاز درآوردند. این نشان می دهد که PYD و YPG از طرح موضوع اتحاد خود با ایالات متحده برای مشروعیت بخشیدن به حضور خود در شمال سوریه استفاده می کند».

سخنگوی اردوغان، در پاسخ به این سوال که آیا برای بمباران این مناطق، از روسیه و دیگران اجازه گرفتید یا نه، چنین پاسخ داده است: «وقتی با تهدید امنیت ملی مواجه می شویم، اجازه نمی گیریم، فقط با متحدان خود هماهنگ می کنیم. در راستای توافقی که در سال 2019 با ایالات متحده انجام شد، دولت واشنگتن مجبور شد عناصر PYD و YPG را در یک گستره مرزی وسیع، به عمق 30 کیلومتر از مرز ترکیه دور کند. اما این توافق نقض شد. حالا ما شاهد این هستیم که فرماندهان نهادهای اقماری پ.ک.ک، شروع به گروکشی و سوءاستفاده از مسائل امنیتی کرده و تهدید کرده اند که اگر ترکیه به ما حمله کند، هزاران زندانی داعشی را رها خواهیم کرد. این بدان معناست که PYD وYPG حمایت نظامی، سیاسی و مطبوعاتی بیشتری از سوی آمریکا دریافت خواهد کرد. آنها برای امتیازگیری از کشورهای غربی، از زندانیان داعش به عنوان گروگان های سیاسی استفاده می کنند».

مشاور اردوغان وانمود کرده که ترکیه برای انجام تمام عملیات های برونمرزی خود در شمال سوریه، به صورت مستقل عمل کرده است. اما شواهد عینی بر روی ارض واقع، چیز دیگری می گویند. شواهد نشان می دهد که ترکیه در دو هفته اخیر، هزاران تن از نیروهای نظامی خود و همچنین صدها نفر از معارضین مسلح سوری تحت حمایت خود را برای تجاوز به خاک سوریه، به مرز برده است. اما پس از تهدیدات آمریکا و مخالفت صریح روسیه، اردوغان دست نگه داشته و فعلاً فقط به تهدید اکتفا کرده است.

نکته جالب اینجاست که موضوع حمله زمینی به سوریه، به تفصیل در نشست شورای عالی امنیت ملی ترکیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اما مخالفت آمریکا و نگاه سرد ولادیمیر پوتین، باعث شد که این شورا برای صدور فرمان حمله به یک جمع بندی نهایی نرسد.

برخورد هوشمندانه بشار اسد و توجیه ابراهیم کالن

یکی دیگر از موضوعات سیاسی مهم در ترکیه، تلاش تیم رئیس جمهور این کشور برای یافتن منافذی به منظور کسب رضایت بشار اسد رئیس جمهور سوریه و عادی سازی روابط با دمشق است. اما واقعیت این است که حالا، سوریه احتیاج خاصی به التفات ترکیه ندارد و این اردوغان است که باید به دنبال اسد بدود.

تیم بشار اسد، با مواجهه ای خردمندانه و دوراندیشانه، به این دو نتیجه رسیده: اولاً در حال حاضر دیدار با تیم اردوغان به صلاح نیست و نباید اجازه داده شود که این موضوع در آنکارا همچون یک خوراک انتخاباتی و حزبی مورد سوء استفاده قرار بگیرد. دوم این که نیروهای ترکیه هنوز در خاک سوریه حضور اشغالگرانه دارند و نزدیک به دویست هزار تن از شبه نظامیان سوری تحت عنوان معارض سوریه و به اصطلاح ارتش آزاد سوریه، از سوی دولت اردوغان، تسلیح و تجهیز شده اند.

بنابراین باید قبل از هر چیز، حُسن نیت اردوغان اثبات شود. طبیعتاً راه اثبات، از خروج نیروهای نظامی ترکیه از سوریه و عدم حمایت آنکارا از معارضین اسد می گذرد.

حالا که اسد جواب منفی به درخواست اردوغان داده، ابراهیم کالن، به این شکل به دنبال توجیه قضیه است: «عجله ای نیست. ما که برای این دیدار (اردوغان- اسد) برنامه فوری نداریم. رئیس جمهور ما گفت: اگر شما مسئولانه عمل کنید، نگرانی های امنیتی ما را برطرف کنید و اجازه داده شود، روند سیاسی پیشرفت کند، افزایش روابط ما با شما نیز  وارد مقطع نوینی خواهد شد. اگر مواردی مانند تضمین امنیت و نظم در امتداد مرز سوریه اتفاق بیفتد و دمشق به ما تضمین دهد، من آماده هستم که این شانس و فرصت را بدهم و با بشار اسد دیدار کنم!».

جالب است که طی هفته های اخیر، رئیس جمهور ترکیه بارها از بشار اسد درخواست دیدار کرده اما حالا که پاسخ منفی گرفته، برای دمشق شرط و شروط می گذارد و شانس و فرصت اعطا می کند!

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898454